Menu

wtorek, 8 października 2013

Najstarszy - Christopher Paolini

Tytuł: Najstarszy
Tytuł oryginalny: Eldest
Autor: Christopher Paolini
Seria: Dziedzictwo
Wydawca: Wydawnictwo Mag
Numer wydania: I
Data premiery: 2005-08-23
Data wydania: 2005-11-15
Język wydania: polski
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Kategoria: Fantasy

Opis wydawcy:
Zapada zmrok... w sercach wzbiera rozpacz... zło triumfuje...Zaledwie kilka dni temu Eragon i jego smoczyca Saphira ocalili kryjówkę buntowników przed atakiem wojsk króla Galbatroixa, okrutnego władcy imperium. Teraz muszę udać się do Ellesmery, krainy elfów, gdzie Eragona czeka dalsze szkolenie. Musi nauczyć się jeszcze lepiej władać bronią Smoczych Jeźdźców: mieczów i magią. Wyrusza zatem w najważniejszą podróż swego życia, poznaje nowe cudowne miejsca i nowych kompanów, przeżywa nowe przygody. Lecz cały czas towarzyszy mu chaos i zdrada, i nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wkrótce Eragon nie wie już, komu może zaufać. Tymczasem jego kuzyn Roran musi stoczyć własną bitwę - bitwę, która być może narazi Eragona na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Czy mroczna ręka króla zdławi wszelki opór? Z tego starcia Eragon może nie ujść z życiem...

Tym razem mamy szansę poznać dokładniej innych bohaterów, którzy byli tylko wspomnieni w pierwszym tomie. Dowiadujemy się dużo więcej o smokach i mocach smoczych jeźdźców. Tym razem podróżujemy także z Roranem, kuzynem Eragona. Nie ma on żadnych magicznych zdolności jednak musi poradzić sobie z napotykającymi go problemami mieczem i młotem. Musi zmierzyć się z samym sobą i swoimi wrogami.

Początkowo przeszkadzały mi opisy z punktu widzenia młodego Rorana, jednak po jakimś czasie stwierdziłam, że jego życie także jest ciekawe. Dzięki jego spojrzeniu na sytuację możemy porównać walkę magią z walką wręcz. Okazuje się, że nic nie jest łatwe. Pomimo ułatwień jakie otrzymał od losu Eragon jego droga jest równie ciężka jak jego kuzyna. Ścieżka wiedzie przez krew, ból i łzy. Nic nie będzie łatwiejsze niż powinno.

Akcja jest szybka i dynamiczna. Dzięki temu lub pomimo tego nic nie jest przewidywalne. Możemy odczuwać razem z bohaterami, dzielić z nimi złość i namiętności. Główne postacie niestety czasem zachowują się jak nastolatkowie. Co powoduje wrażenie, że wszystko co do tej pory przeżyli nie miało dla nich znaczenia. Na szczęście są też momenty, w których widać ślad jaki w nich pozostał.

Ogólnie mogę powiedzieć, że książka jest dobra. Może nie jest literaturą najwyższych lotów, jednak ma dobrą historię, ciekawe wątki i interesujących bohaterów. Ta część trzyma poziom z pierwszego tomu, dlatego też uważam, że powinna się spodobać fanom "Eragona". Dodatkowym plusem jest punkt widzenia Rorana i porównanie walk obu bohaterów.

Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz