Menu

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Byłem asystentem doktora Mengele - Miklós Nyiszli


 • Autor: Nyiszli Miklós
 • Tytuł oryginalny: Orvos voltam Auschwitzban
 • Język oryginalny: węgierski
 • Tłumacz: Olszański Tadeusz
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: biografia/ autobiografia/ pamiętnik
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 1946
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 1966
 • Kategoria: Wspomnienia

*****

"Byłem asystentem doktora Mengele" to dokument napisany przez lekarza antropologa Miklosa Nyiszli, pochodzącego z Węgier Żyda. Jest to swego rodzaju pamiętnik opisujący pobyt autora w obozie Auschwitz w czasie II Wojny Światowej. Początkowo w Polsce została wydana pod tytułem "Pracownia doktora Mengele"
Nyiszli po znalezieniu się w obozie został wytypowany na asystenta słynnego Niemieckiego zbrodniarza, lekarza SS Josefa Mengele. O fakcie tym zdecydowała znajomość anatomopatologii, studia w Niemczech i biegłość w języku niemieckim. Nyiszli przeżył obóz i wojnę, później wydał swoje wspomnienia z tamtych lat.


"Ja, niżej podpisany, dr Miklós Nyiszli, lekarz, były więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, oświadczam, że jako bezpośredni świadek, zatrudniony w krematorium oraz przy stosach Brzezinki, gdzie ogień strawił miliony ciał ojców, matek i dzieci, napisałem swoją relację o tej najciemniejszej karcie historii ludzkości zgodnie z rzeczywistością, nie powodowany żadną namiętnością, bez przesady i koloryzowania."
  — dr Miklós Nyiszli[

Książka przedstawia wiele procederów prowadzonych przez Oświęcimskiego lekarza obozowego, których świadkiem był jego asystent. Miały tam miejsce sekcje zwłok zarówno bliźniąt jak i karłów, mające wykazać mutacje genetyczne powodujące takie zjawiska. Na stronicach tego dokumentu możemy także natrafić na wiele drastycznych scen, dowiadujemy się o przypadku osoby, która przeżyła gazowanie, jak i akty kanibalizmu. Autor tekstu opisuje masowe gazowanie milionów Żydów, jak i bunt Sonderkomando.
"Byłem asystentem doktora Mengele" to książka, która nie szczędzi czytelnikowi wielu brutalnych scen i  opisów. Z dużą dokładnością opisane są sytuacje mające miejsce podczas wojny w obozie Auschwitz. Nie jest to dokument mający na celu upiększanie krzywdy nacji Żydowskiej, a pokazanie brutalności katów i dramatu ofiar. 
Pozycję tą czytałam już jakiś czas temu, książki użyczyła mi moja nauczycielka od historii, i muszę powiedzieć, że to co przeczytałam było dla mnie szokiem. Nie mogłam pojąć jak można było wyrządzić taki ogrom krzywd tylu niewinnym ludziom. Zdecydowanie książka była pełna brutalności, dzięki czemu doskonale zapadła mi w pamięć. 
Dokument zmusza do przemyśleń, wywołuje skrajne emocje. Jest prawdziwy w swych opisach, przez co ciekawy ale i przerażający. 
Nie umiem opisać w słowa wszystkiego co czułam czytając wspomnienia Miklosa Nyiszli. Żeby to poczuć trzeba otworzyć stronice tej książki i zagłębić się w lekturze.
Polecam "Byłem asystentem doktora Mengele" wszystkim, którzy interesują się historią, II Wojną Światową bądź tylko antysemityzmem. Jest to lektura z której można dowiedzieć się wiele. Uprzedzam jednak, że czytanie jej do poduszki nie jest trafionym pomysłem jeśli jest się osobą o słabej psychice.

Moja końcowa ocena: 6/6
2 komentarze:

 1. Nie przepadam za historią, ale ta pozycja mnie zainteresowała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie przepadam za taką tematyką

  OdpowiedzUsuń