Menu

wtorek, 25 lutego 2014

Artemis Fowl - Eoin Colfer

Tytuł: Artemis Fowl
Tytuł oryginalny:Artemis Fowl
Autor: Eoin Colfer
Seria: Artemis Fowl
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Numer wydania: I
Data premiery: 2002
Język wydania: polski
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Barbara Kopeć - Umiastowska
Kategoria: fantasy

Opis wydawcy:
Nowoczesna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego, przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę. Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi - to wszystko sprawia, że "Artemis Fowl" stanowi prawdziwe zagrożenie dla Harrego Pottera.

*****


Dzisiaj będzie o książce, którą poznałam dopiero będąc na studiach. Jest to swego rodzaju klasyk gatunku i podobno "książka dzieciństwa". Niestety nie miałam okazji przeczytać jej jako dziecko i obawiam się, że mogłabym mieć problem ze zrozumieniem niektórych zagadnień roztrząsanych przez bohatera. Tak więc, kiedy inni imprezowali w czasie wolnym od nauki ja pożyczyłam kilka tomów "Artemisa..." od koleżanki i zaczęłam swoją podróż po świecie młodego geniusza. Nadszedł najwyższy czas na uzupełnienie braków literackich!

W tym poście opowiem troszkę o pierwszym tomie. Jak możemy przeczytać w opisie wydawcy, bohaterem jest dwunastoletni chłopiec, Artemis Fowl Drugi. Syn Artemisa Fowla Pierwszego - sławnego przestępcy. Rozpoczynając lekturę dowiadujemy się, że ojciec chłopaka zaginął w Rosji dwa lata wcześniej. Nie został po nim żaden ślad, ze statku pozostały tylko szczątki. Matka ma problemy psychiczne, a nastolatek chce odzyskać utraconą fortunę rodziny. Oczywiście nie zamierza pracować latami nad odbudowaniem pozycji swojego rodu, decyduje się podążać śladem swojego ojca.

Nie wiadomo w jaki sposób młody Fowl dowiaduje się o istnieniu fantastycznych stworzeń. Dzięki czemu zapoznaje się z ich magiczną księga, wykradzioną od pewnej uzależnionej wróżki, uczy się ich języka. Wszystko to doprowadza do porwania Holly Niedużej, funkcjonariuszki oddziałów SKRZAT. Z kolei to uruchamia lawinę wielu ciężkich do przewidzenia zdarzeń.

Jak można się domyślać Artemis nie jest zwyczajnym chłopcem, bo który zwyczajny chłopiec wpadłby na takie pomysły jak nasz bohater? Nastolatek ten obdarzony jest niesamowitym intelektem, posiada umysł jakich mało na świecie. Potrafi przechytrzyć niemalże każdego. Dodatkowo nie ma żadnych zahamowań, jeśli czegoś chce musi to zdobyć bez względu na konsekwencje i ofiary. Wypełnia go żądza złota i chwały. Jeśli chodzi o interesy nikt nie potrafi na niego wpłynąć.

Oczywiście jak to zazwyczaj bywa Artemis nie jest sam, pomaga mu jego ochroniarz i przyjaciel - Butler. Butler to olbrzymi mężczyzna, budzący grozę wśród zwyczajnych ludzi. Wieloletni trening uczynił z niego jednego z najgroźniejszych ludzi na świecie. Ma niesamowity zmysł wyczuwania niebezpieczeństw, przeczucie go nie myli. Mężczyzna towarzyszy podopiecznemu od narodzin Fowla, pilnuje go na każdym kroku i w każdych okolicznościach. Jeśli byłoby trzeba, prawdopodobnie przestąpił by z nim bramy piekieł, gdyby tylko mógł. 

W między czasie poznajemy także stworzenia z magicznego świata. Holly Nieduża, narwana funkcjonariuszka. Jedna z nielicznych kobiet pełniących służbę. Działa impulsywnie. Kiedy tylko  może łamie wszystkie rozkazy swojego szefa Bulwy. Jej szef - Bulwa, to osoba bardzo wybuchowa, jednak honorowa i wierna swoim współpracownikom. 

Wszyscy bohaterowie, których mamy okazję poznać w czasie tej historii tworzą coś niecodziennego. Żadna z postaci nie jest kryształowa, wszyscy mają rysy na charakterze. To przedstawia ich bardziej realistycznie jako osoby. I pomaga dograć ze sobą realia magiczne z ludzkimi.

Świat wykreowany przez Colfera jest bogaty w miejsca, technologie, niesamowitych bohaterów. Wszystko jest spójne i zamyka się w jedną logiczną całość. Na pierwszy rzut oka nie można zauważyć nieścisłości. Tekst jest interesujący i wciągający. Łatwo można się wczuć w ukazaną historię i w niej zatracić. Język wydaje się być idealnie wpasowany w klimat utworu, nie jest zbyt patetyczny, ani zbyt pospolity. Występują w nim specjalistyczne naukowe, czy też techniczne zwroty, jednak wszystko to nie przytłacza, a dodaje uroku.

Ciężko jest trafić na książkę, która jest 'świeża', dobrze napisana i interesująca. Większość skierowana do mas nie wymaga niczego od czytelnika. Ta pozycja ukazuje czytelnikowi ważne wartości, których warto bronić i według nich żyć. Przyjemna lektura, powodująca, że chce się przeczytać więcej. Idealna dla ludzi lubiących książki przygodowe, zabarwione wątkami fantastycznymi, ciętym językiem bohatera i jego specyficznym poczuciem humoru.

Moja ocena 5+/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz