Menu

niedziela, 7 lipca 2013

"Duma i Uprzedzenie" Jane Austen


Tytuł: Duma i uprzedzenie
Tytuł oryginalny: Pride and Prejudice
Autor: Jane Austen
Wydawca: Prószyński i S-ka
Numer wydania: II
Data premiery: 2006-01-01
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Gawlik-Małkowska
Rok wydania: 1813
Gatunek: Romans

Opis wydawcy:
Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek - zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć - nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler?
A kiedy się już pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uznana została za arcydzieło dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Swoje znaczenie miały też melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny, oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata.

*****

"Duma i uprzedzenie" to historia dwojga młodych ludzi, których dzieli przepaść klasowa. On jest bogatym mężczyzną z koneksjami, ona dziewczyną bez perspektyw. Elizabeth Bennet, jedna z pięciu córek, druga w kolejności do zamążpójścia. Jest ładna, chociaż nie dorównuje urodą starszej siostrze Jane, inteligentna, patrzy na ludzi przez pryzmat ich zachowania, a nie posagu. Fitzwilliam Darcy jest bogaty, przystojny i inteligentny. Nie lubi rozmawiać z obcymi ludźmi, dlatego też brany jest za gbura.
Poznali się dzięki przyjacielowi pana Darcy - panu Bingley-owi, który to zakochał się w starszej siostrze Elizabeth. Nie można jednak powiedzieć, że początek znajomości był fortunny, ponieważ towarzyszyło mu wiele niemiłych zdarzeń.

Historia ta mogłaby zostać typowym romansem, gdyby nie bohaterowie pełni wad i zachowania nie zapowiadające wielkiej miłości. Co prawda, wątek uczucia jest tutaj bardzo widoczny, jednak problemy społeczne wychodzą na pierwszy plan.

Zdarzenia ukazane w realiach wieku XIX uświadamiają jak ważne wtedy było pochodzenie i stan majątku. Zarówno panny jak i młodego mężczyzny. Dodatkowo w wielu przypadkach, gdy kochankowie pokonywali przeszkodę majętności, największą "kłodą" na drodze stawała się rodzina.

Historia jest napisana dobrze, szybko się czyta, dzięki bogatym opisom można wczuć się w role bohaterów. Podejrzewam jednak, że nigdy nie sięgnęłabym po tą pozycję, gdyby nie moja młodsza siostra, która zleciła zakup tej książki. Tak się złożyło, że wracając na wakacje do domu miałam do dyspozycji pięć godzin czasu  i jedną jedyną książkę, którą mogłam w danej chwili czytać.

Podróż skończyła się zaskakująco szybko, "Duma i uprzedzenie" tez. Jestem mile zaskoczona tym, że powieść, która w moim przekonaniu zaliczała się do typu pozycji omijanych przeze mnie, czyli romansów, zdołała mnie zaciekawić do tego stopnia. Co prawda nie jest to spełnienie moich marzeń czytelniczych, jednak fakt, że wydarzenia miały miejsce dwa wieki temu, zadowolił mnie wystarczająco.

Podsumowując, jeśli jesteś osobą lubiącą książki z wątkami miłosnymi bądź historycznymi jest to książka którą powinieneś przeczytać. Jeśli nie, to przeczytanie jej nie zaszkodzi, przynajmniej będziesz mieć własną opinię na jej temat.

Moja ocena: 5/6

"- (...) często łudzi nas własna próżność.Kobietom się wydaję, że uwielbienie istotnie coś znaczy.
- A mężczyźni robią wszystko, co mogą, by kobietom tak się wydawało."

"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony."

"Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność."

Pozdrawiam,
K. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz