Menu

sobota, 21 września 2013

Cisza - Becca Fitzpatrick

Tytuł: Cisza
Tytuł oryginalny: Silence
Autor: Becca Fitzpatrick
Seria: Szeptem (Hush, Hush)
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Numer wydania: I
Data premiery: 2011-10-04
Data wydania: 2011-10-19
Język wydania: polski
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Kategoria: Young Adult Fiction, Fantasy, Romans

Opis wydawcy:
Nareszcie koniec burz między Patchem a Norą. Zakochani przeszli dramatyczne próby wzajemnego zaufania i lojalności, uporali się z sekretami z przeszłości i połączyli dwa światy pozornie nie do pogodzenia. Wszystko to w imię miłości przekraczającej granice między niebem a ziemią.
Ale zło nie śpi. Nora i Patch będą musieli podjąć desperacką walkę, w której stawką jest ich uczucie.


*****

"Cisza" jest już trzecią książką z serii "Szeptem". Po doświadczeniach z poprzednich tomów wydawać by się mogło, że bohaterowie przeszli wystarczająco dużo złego i należy im się odpoczynek. Nic bardziej mylnego! Nora i Patch muszą stawić czoła kolejnym przeszkodom. Teraz jednak będzie ciężej niż poprzednio. Nora nie wie kim jest i nie pamięta co się z nią działo. Na pewien czas ślad po niej zaginął, a gdy powraca musi zacząć życie od nowa. Czy przypomni sobie Patcha? Czy ponownie się w nim zakocha? I czy dowie się czemu została porwana i co wtedy się z nią działo?

W tej części możemy odnieść wrażenie swego rodzaju deja vu, historia zaczyna się od nowa. Nora nie wie kim jest Patch. Wszystko co przeżyła przez ostatnie miesiące zniknęło z jej pamięci, jak rysunek starty za pomocą gumki. Wie, że jest coś o czym powinna pamiętać. Czuje cień swoich doświadczeń, ale nie może sobie ich przypomnieć. Patch znika, jakby unikał dziewczyny i wszystkiego co się z nią wiąże. Wszystko komplikuje się jak tylko może.

Styl pisania jest trochę inny niż w poprzednich dwóch tomach. Nie jest już tak lekki i płynny. Teraz nie da czytać się wszystkiego jednym tchem, tekst jest bardziej męczący.

Pomimo tego, że wiele się dzieje i jest nowy dobry pomysł na rozwinięcie akcji, książka sprawia wrażenie pisanej pod przymusem. Czyta się ją ciężko, momentami topornie. Już nie ma tego polotu co wcześniej, a świeżość, która w pierwszej części zachwycała, zniknęła gdzieś całkowicie. Czytając miałam wrażenie, że "Cisza" jest tworem czysto komercyjnym. Tak jakby podczas tworzenia pomysł zginął, a pojawiło się wymuszone dopisywanie dalszego ciągu.

Oczywiście nie będę nikomu zabraniać czytać tego tomu, bo jeśli ktoś chce skończyć całą serię to warto. Sama nie żałuję, że sięgnęłam po ten tom, jednak wymęczyłam się czytając. Jest wiele szczegółów, które według mnie, są słabo przemyślane, tak jakby były wstawione przypadkowo, by zapełnić strony. Ta część jest słabsza od poprzednich. Poziom treści spada systematycznie wraz z każdym kolejnym tomem. Została tylko jedna część tej serii, ale o niej napiszę w kolejnej recenzji.

Tymczasem moja ocena "Ciszy" to 3/6.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz